Felzuma madagaskarská – krásny endemit z Madagaskaru
Rod Phelsuma dnes zahŕňa približne 30 známych druhov. V tomto článku sa budeme venovať najčastejšie chovanému druhu. Felzuma madagaskarská – rod Phelsuma (Gray, 1825), druh P. madagascariensis (Gray, 1831) je stredne veľký zástupca čeľade gekonovitých (Gekkonidae). Má štyri poddruhy, ktoré sa vyznačujú nie len vzhľadom a veľkosťou ale aj lokalitným výskytom. Najväčším a najčastejšie chovaným poddruhom je Phelsuma madagascariensis grandis. Felzuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis) je zaradená v rámci medzinárodného dohovoru CITES v prílohe II, na Slovensku je však zaradená v rámci Vyhlášky ministerstva životného prostredia SR č. 47/2013 do zoznamu druhov, na ktoré netreba viesť evidenciu a nepodliehajú registrácii.
Charakteristika
Dospelé samce felzumy madagaskarskej (Phelsuma madagascariensis) sú väčšie a mohutnejšie ako samice a dorastajú do dĺžky približne 28 až 35 cm. Samice dorastajú do dĺžky približne 25 cm. Rozdiely v pohlaví sú znateľné približne vo veku desať až dvanásť mesiacov, kedy felzumy dosahujú pohlavnú dospelosť. Samce sú mohutnejšie, majú hrubší koreň chvosta a väčšie análne póry. Pod kloakou majú viditeľný párový pohlavný orgán hemipenis. Sú to denné sýtozelené gekony s typickými červenými fľakmi na chrbtovej časti, ktoré majú na konci prstov prísavné lamely, ktoré im umožňujú rýchly pohyb po rôznych materiáloch a slúžia im k šplhaniu po stromoch. Na rozdiel od čeľade gekončíkovitých (Eublepharidae) nemajú zástupcovia gekonovitých (Gekkonidae) viečka. Často tak môžete v teráriu pozorovať po rosení ako si felzuma jazykom utiera kvapky rosy z očných búlv.
Výskyt
Felzuma madagaskarská obýva tropické pralesy ostrovov Madagaskar a Seychely. V 70. až 90-tych rokoch bola vo veľkom importovaná do Spojených štátov amerických. Začiatkom 90. rokov boli spozorované a zdokumentované vo voľnej prírode na Floride, kde sú v súčasnosti jedným zo 126 nepôvodných druhov plazov, z ktorých najznámejším je pytón tmavý (Python molurus bivittatus).
Chov
Felzumy madagaskarské sú silne teritoriálne a monogamné jedince. V prípade chovu väčšej skupiny samíc s jedným samcom sa stáva, že dominantnejšia samica nedovolí, aby dochádzalo k páreniu druhej samice. Pre pár felzúm madagaskarských odporúčame použiť terárium o rozmeroch aspoň 50 x 50 x 90 cm. Ideálne aj väčšie. Na dno terária sa môže umiestniť lignocel, prípadne rašelina, alebo mach a miska s vodou. Terárium husto osadíme rôznymi broméliami, prípadne inými druhmi rastlín, ďalej do terária umiestnime rôzne úkryty a bambusové tyče, do ktorých samice zvyknú klásť vajcia. Teplotu v teráriu udržiavame na úrovni 25 – 28 °C s lokálnym výhrevom do 35 °C. Samozrejmosťou je zdroj UV A a UV B žiarenia na správny rast, vývoj a pekné vyfarbenie jedincov. Každodenným rosením zabezpečujeme nie len vysokú relatívnu vlhkosť ale aj zdroj pitnej vody, lebo felzumy často olizujú kvapky rosy z listov rastlín.
Kŕmenie
Felzumy madagaskarské sa živia hmyzom, ale nepohrdnú ani sladkým nektárom, nie však vo veľkom množstve. Najčastejšie sa dávajú cvrčky, šváby, menšie sarančatá. Ako doplnok sa môžu pridávať aj červy, sladký nektár, prípadne rôzne kašičky alebo želatínové gély s rôznymi ovocnými príchuťami. Pravidelne aspoň raz týždenne treba pridávať minerálne prípravky, ktoré sypeme priamo na živú potravu.
Rozmnožovanie
Obdobie párenia býva od decembra do júla. Samica kladie približne 5 až 6 krát do roka najčastejšie dve vajíčka zlepené spolu. Inkubácia vajec môže prebehnúť v inkubátore, kde inkubácia vajec trvá pri konštantnej teplote 28 °C priemerne 63 dní, pri teplote 30 °C 54 dní. Taktiež sa vajcia môžu inkubovať aj priamo v teráriu, ale z dôvodu možného úteku cez škáry prípadne zožratia malých felzúm tento spôsob neodporúčame. Mláďatá pri vyliahnutí majú približne 6 až 8 cm.
Autor: Ing. Róbert Kirchner, fotografie: autor
A musisa chovat v paroch nemoze byt jeden
ahoj, to máš odkiaľ?