Najčastejšie choroby anduliek

Chov papagájcov vlnkovaných, čiže anduliek, je v súčasnosti veľmi obľúbený. Ide o nenáročné odolné plemeno, ktorého chov zvládnu aj začiatočníci. V súčasnosti je to jedno z najpočetnejších druhov papagájov chovaných v zajatí. Pri správnej výžive a hygiene chovu sa dokážete vyhnúť väčšine ochorení. No zanedbaním niektorých požiadaviek sa aj u nich môžu objaviť niektoré ochorenia.

Andulka sediaca na konári

Parazitárne ochorenia peria a kože sú u interiérových anduliek menej časté. Preniesť sa dajú infikovanou podstielkou, krmivom či nástrojmi. Z vonkajších parazitov ide hlavne o klieštiky (tie napádajú zvieratá hlavne v noci a nedajú im spať), kliešte (prenášajú sa na konárikoch, rastlinách a lokalizujú sa na hlave anduliek) a švoly. Zbaviť sa ich dá sprejom Arpalit a dôkladným vyčistením klietky. Postihnutý vták sa škrabe a vypadáva mu perie.

Nedostatok vitamínov sa neprejaví hneď, ale až po určitom čase. Pri nedostatku vitamínu A sú postihnuté hlavne oči a to spojovky a rohovky. Pri karencii vitamínu B2 majú andulky nekvalitné perie, ktoré je našuchorené, lámavé a vypadáva. A pri nedostatku vitamínu H majú vtáky problémy s kožou a aj perím.

Andulky môžu postihnúť aj infekčné ochorenia, ako napríklad chlamydióza, ktorá postihuje dýchací aparát. Veľkým strašiakom je pasterelóza, ktorá sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa a postihnutím pľúc. Jej liečba je zdĺhavá a častokrát neúčinná. Podobnými príznakmi s dýchacími ťažkosťami sa prejavujú aj napadnutie mykoplazmami a streptokokovými baktériami. Všetky tieto ochorenia si vyžadujú pomoc veterinárneho lekára. Pozor si treba dať aj na aspergilózu, tá je však u anduliek zriedkavá.

Otravy – tým sa nevyhne asi žiadne zviera. Podľa prijatej otravy sú príznaky rôzne, často sa však prejavujú nervovými a tráviacimi poruchami. Poškodiť môže vyšší príjem kuchynskej soli, príjem zinku, olova, riedidla, chemikálií, nikotínu a niektorými jedovatými rastlinami. Pri podozrení na otravu neváhajte a ihneď vyhľadajte veterinárnu pomoc, u takýchto drobných vtákov každá hodina rozhoduje o prežití.

Vplyvom znečisteného životného prostredia aj genetiky stúpa výskyt nádorov. Inak tomu nie je ani u vtákov. Nádory na nervovom systéme bývajú u mladých vtákov do 2 rokov a prejavujú sa slepotou, dezorientáciou a narážaním do stien. Terapia žiaľ neexistuje.

Pri nedostatku vápnika môžu nastať kŕče. Jeho nedostatok je pri zníženom príjme vápnika z potravy alebo pri znáške vajec. Terapia je jednoduchá, prídavok vápnika do krmiva.

Závažné sú aj črevné parazity, ktoré narúšajú stenu čreva a odoberajú andulke živiny, následkom čoho chudnú. Ide o kokcidiózu, trichomonázu, giardiózu a škrkavky. Správnym odčervením sa andulka uzdraví za krátky čas.

Autor: MVDr. Eva Fiľarská, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 2.9]
Posledné komentáre
  1. ludmila
  2. David

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *