Pakobylky (Phasmida) a ich chov
Spolu s listovkami patria pakobylky k tým najbizarnejším obyvateľom insektárií. Ako nám už napovedá samotný názov tohto zaujímavého radu, phasmida znamená zvláštny a neobyčajný. Tieto nezvyčajné živočíchy upútali pozornosť chovateľov po celom svete dokonalým spôsobom maskovania pred okolím, ale i dostupnosťou na teráriových burzách a nenáročnosťou chovu.
V súčasnosti je známych viac ako 2500 druhov pakobyliek, no odhaduje sa, že ich žije až okolo 4000. Ich domovom sú tropické a subtropické oblasti, vyskytujú sa v Ázii, Južnej Amerike, ale i Afrike a poznáme aj druhy žijúce na juhu Európy. Niektoré druhy pakobyliek dorastajú až do dĺžky 35 centimetrov, čím si vďaka svojej neprekonateľnej dĺžke získali v tejto kategórii vo svete hmyzu prvenstvo. Ide väčšinou o nočné živočíchy, cez deň v stave strnulosti odpočívajú na konárikoch kríkov kde im bezpečie zaručuje ochranné maskovanie a v noci si hľadajú potravu.
Živia sa listami, ak nájdu ten vhodný, väčšinou sa od neho nepohnú až kým ho celý nezožerú. V zajatí pakobylky kŕmime listami ostružín, malín, ruží, vtáčieho zobu, sliviek alebo vždyzeleného brečtanu, ktorý nájdeme aj v zime. Pri chove pakobyliek je dôležité zabezpečiť vždy dostatok čerstvej potravy. Hoci sú bylinožravé, pri jej nedostatku sa môže prejaviť kanibalizmus, navzájom sa napádať a ohrýzať si končatiny. Pakobylky nie sú náročné na teplotu, postačuje im izbová, pohybujúca sa na 20° C, avšak znesú aj nižšiu, pri poklese pod 15° C sa ich vývin predlžuje. Nesmieme zabudnúť ani na pravidelné rosenie rastlín, pretože pakobylky potrebujú väčšiu vlhkosť vzduchu ako je v bytových domoch. Nie je vhodné umiestňovať insektárium na priame slnko, pri teplote 40° C jeho obyvatelia hynú. Vlhkosť v insektáriu má často priamy vplyv na úspešnosť zvliekania.
Pakobylky sa veľmi rýchlo a ľahko rozmnožujú, urobia tak radosť aj začínajúcemu, menej skúsenému chovateľovi. Nie je nutné zaobstarať si chovný pár, pakobylky sa rozmnožujú partenogeneticky – z neoplodnených samičích vajíčok sa po čase vyliahnu opäť samičky. Počas svojho života ich samička vypustí na dno insektária približne 300 až 400, v závislosti od druhu. Vyhovuje im insektárium, ktorého výška je približne 2x väčšia, než dĺžka. V nádobe s objemom 1 liter ich môžme chovať až 5 – 8.
Fotografie: © BigStockPhoto.com
kraaaaasne, pri clanku sa mi vybavili spomienky, ked som chodil na zakladnu skolu tak som dve choval v 5 litrovom pohári od zavaranin 😀
ahoj, kde sa daju pakobylky zohnat? chcela by som na zaciatok najaky nenarocny druh, poradte 🙁
kde sa daju zohnat? no predsa v v azii, juznej amerike a afrike 😀 😀
dobry den predavam pakobylky druh medauroidea extradenta
dospely jedinec 1€
vajicka 20ks. 2€
vajicka posielam postou
toto je najlahsi druh na chovanie
moj email kuldopoldo@centrum.sk
Cez BAZOS alebo na výstave zvierat AQUATERRA 🙂
Dobrý deň,
mám záujem o kúpu pakobyliek. Mali sme už v triede motýliu farmu, ale chceli by sme niečo, čo nám v triede zostane. Viete mi poradiť, kde by som pakobylky zohnala?
Ahoj, skús na http://bezstavovce.zooburza.eu/sk/hmyz/ 🙂
Dobrý deň,ak máte ešte záujem o pakobylky a môžete si ich vyzdvihnúť v Ba,viem Vám poskytnúť zopár.
Dobry den. Rada by som sa informovala ci je mozne chovat pokope viacero druhov pokobyliek