Chov a starostlivosť o chameleóna jemenského
Rod Chamaeleonidae dnes zahŕňa približne 150 známych druhov. V tomto článku sa Vám pokúsime priblížiť najbežnejší a najľahšie dostupný druh zo spomínaného rodu, chameleóna jemenského – Chamaeleo calyptratus (Duméril & Bibron, 1851). Podobne ako felzuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis), aj chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus) je zaradený v rámci Vyhlášky ministerstva životného prostredia SR č. 47/2013 do zoznamu druhov, na ktoré netreba viesť evidenciu a nepodliehajú registrácii.
Charakteristika
Dospelé samce chameleóna jemenského (Chamaeleo calyptratus) sú väčšie a mohutnejšie ako samice a dorastajú do dĺžky približne 45 – 50 cm a v priemere sa dožívajú 5, zaznamenali sme však aj jedince vo veku 9 rokov. Samice dorastajú do dĺžky približne 25 – 40 cm, z dôvodu výraznej pohlavnej aktivity a veľkého množstva znášok sa však dožívajú v priemere len okolo 2 – 3 rokov, najstaršia samica mala 4 roky. Rozdiely v pohlaví sú znateľné už po vyliahnutí, mláďatá sa liahnu vo veľkosti okolo 3 – 4 cm, kedy hlavným rozdielovým znakom je, že samce majú na zadných končatinách viditeľné ostrohy. Vekom sa pohlavný dimorfizmus zvýrazňuje a rozdiely medzi pohlavím sú viditeľné viac. Samce sú v porovnaní so samicami pestrofarebnejšie, väčšie, na hlave majú výraznú prilbicu, výrazné ostrohy na zadných končatinách. Chameleóny sú známe tým, že menia farby, ale vplyv okolitého prostredia nevplýva na zvieratá až v takom rozsahu, ako si často mylne myslia ľudia. Výraznejší vplyv na zmenu prostredia majú zmeny nálad, čo spôsobuje napríklad aj fáza reprodukčného cyklu, samice ochotné páriť sa majú inú farbu ako samice gravidné, ďalej zdravotný stav a teplota tela, v chlade viac stmavnú. Ďalším významným znakom rodu je nezávislý zrakový aparát, oči sa pohybujú nezávisle od seba, v čase lovu však obidve oči smerujú na korisť, ktorú lovia vymrštením dlhého jazyka. Jazyk je na konci lepkavý a pomocou podtlaku sa korisť na jazyku zachytí.
Výskyt
Chameleón jemenský obýva horské oblasti Jemenu a Saudskej Arábie.
Chov
Chameleóny jemenské je vhodné chovať v skupinách, jeden samec a viac samíc. Pre chov jedného jedinca odporúčame terárium o rozmere minimálne 60 x 60 x 100 cm. Pre skupinový chov 1 samec dve samice rozmer minimálne 100 x 80 x 120 cm a minimálne dva teplotné zdroje na lokálny výhrev. Ideálne aj väčšie. Pre skupinu 1 samec 5 samíc odporúčame používať terárium 120 x 130 x 200 cm s tromi lokálnymi výhrevnými zdrojmi. Dno terária osadíme jemným štrkom alebo pieskom. Husto osadíme umelými alebo živými rastlinami a rôznymi konármi na šplhanie. Terárium musí byť dobre vetrateľné, pozor však na prievan. Teplota v teráriu sa udržiava na úrovni 25 – 28 °C, v prípade jedného lokálneho výhrevu do 35 °C, pri viacerých lokálnych výhrevoch pod jednotlivými zdrojmi od 32 – 37 °C, kde si jedince môžu jednotlivo vybrať teplotu, ktorá im vyhovuje. Vodu zabezpečujeme každodenným rosením na sklá terária a listy rastlín, z ktorých zvyknú jedince olizovať kvapky rosy. Taktiež môžeme na dne terária umiestniť nádobu s vodou. Mláďatá môžeme chovať do veku asi 6 mesiacov spolu v skupine, pomáha to aj pri príjme potravy. Rozmery chovných nádrží prispôsobujeme veľkosti jedincov a počtu chovaných zvierat. Terárium musí byť dobre vetrateľné, pozor však na prievan. Na dno terária dáme jemný štrk alebo piesok, husto osadíme rastlinami a konármi a vytvoríme možnosti na lokálne vyhrievanie do 35 °C. Mláďatá sú plaché a preto treba mať dostatok úkrytov vo forme listov živých alebo umelých rastlín. Ako zdroj vody používame rosu z listov, nerosíme priamo na zvieratá.
Kŕmenie
Chameleóny jemenské (Chamaeleo calyptratus) sú hmyzožravé (insektivorné) druhy zvierat. Ako zdroj potravy používame pri dospelých jedincoch väčšie druhy cvrčkov (domáce, banánové), šváby (argentínske, turkistánske), muchy a sarančatá. V menšom množstve môžeme ako doplnok pridávať červy. Pravidelne aspoň jeden krát za týždeň treba pridávať minerálne prípravky, ktoré sa sypú priamo na potravu. Čerstvo narodené a odrastené mláďatá do veku asi 4 mesiacov kŕmime každý deň prirodzene veľkou potravou – malé cvrčky, šváby, muchy a podľa možností aj sarančatá a každý druhý deň podávame na predkladanú potravu rôzne minerálne premixy.
Rozmnožovanie
Chameleóny jemenské (Chamaeleo calyptratus) pohlavne dospievajú vo veku asi 8 až 10 mesiacov. Tento údaj je potrebný pre zamedzenie najčastejšieho problému mladých samíc, ktoré tvoria vajcia aj neoplodnené a nevytvorením kladiska dochádza k zadržaniu znášky. Pokiaľ sa zadržaná znáška nerieši dostatočne skoro, dochádza k úhynom zvieraťa. Ako kladisko používame nádobu o rozmeroch aspoň 30 x 30 x 30 cm naplnenú vlhkým pieskom, ideálne je nepriesvitná nádoba. Samica kladie približne 15 až 40 vajec v závislosti od veku, zdravotného a výživného stavu a poradia znášky. Samica kladie počas života priemerne 3 – 5 znášok. Gravidita trvá približne 35 – 40 dní. Následná inkubácia trvá v závislosti od teploty pri vysokých teplotách nad 30°C do 150 dní, pri priemerných teplotách okolo 28 – 29 °C sa inkubácia pohybuje okolo 175 dní a pri teplote 26 do 27,9 °C sa dĺžka inkubácie pohybuje v rozmedzí od 185 do 195 a pri teplotách pod 26 °C sa dĺžka inkubácie môže predlžiť až do 210 dní. Mláďatá sa liahnu vo veľkosti asi 3 – 4 cm, od narodenia sú životaschopné.
Autor: Ing. Róbert Kirchner, fotografie: autor
prosim moja samica chameleona bola oplodnena a čaka na vajička a cely den hrabe do piesku a nikdy neprestne neviem v čom je problem už 3 dni vkuse hrabe a hrabe
Potrebuje vlhči piesok
Náš sa začal šúpať čo mu chýba ?
Mám jedného chameleóna a chcela by som sa opýtať či si môžem k nemu dokúpiť ďalšieho. Chameleóna
Dobrý deň moj chameleon má problem pri prijimani potravy nedokaže par dni poriadne vystreliť jazyk.Vitaminy mu davam.Viete poradiť?
Dobrý deň.Moj chameleón má problém z vyprázdňovaním.Posledne to boli tri týždne,navstivila som veterinára,no po otvorení boxu sme z úľavou zistili,že asi stres spôsobil,že sa vyprázdnil.Lekar ho prezrel a nezistil nič závažné,Od vtedy prešlo 10 dní,a znova nemé stolicu.O mám podniknúť?