Zafarbenie a kresby holubov
U holuba poznáme päť základných farieb a to modrú, červenú, čiernu, žltú a bielu. Okrem toho poznáme mnoho medzifarieb s rozličnými odtienmi, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé plemená. Aj základná farba, ak sa čo i len trocha odlišuje od obvyklého tónu základnej farby, sa môže označovať dvoma slovami.
Z medzifarieb (nazývame ich aj prechodnými farbami) sa najčastejšie vyskytuje pečenová (farba varenej pečene), bronzová, medená, striebristá, dymová, žemľová, ľadová, škoricová a rozličné plavé farby (červenoplavé, žltoplavé, čiernoplavé – podľa farby pásov na štítoch, a plavé s pásmi základnej farby, ale o niekoľko tónov tmavšími). Poznáme jednofarebných holubov, dvojfarebných a viacfarebných, pričom sa kombinuje biela farba s inou zo základných farieb. Len výnimočne dve iné farby okrem bielej. Viacfarebnosť je zriedkavá.
- Bielohrotosťou nazývame sfarbenie, kde farebný holub má sfarbené časť ručných letiek. Počet bielych letiek je stanovený pre každé plemeno štandardom.
- Bociamik je ten istý prípad, ale v obrátenom pomere, keď biely holub má farebné ručné letky.
- Bielochvost – čisto biely chvost pri kombinácií s farebným telom.
- Bielokrídlosť sa vyskytuje zriedkavejšie. Holub s farebným telom a s celými bielymi krídlami ale aj chvostom.
- Štítnikom je biely holub s farebnými štítmi krídel. Farebné holuby s bielym štítom voláme bieloštítnikmi alebo zrkadlovými.
(pokračovanie nabudúce)
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Podobné články
- Holúbok diamantový – ako na chov? Tento druh malého holúbka poznáme aj pod latinským názvom Geopelia cuneata. Pochádza z Austrálie a v Európe sa chová už celé storočia, od roku 1986. Meria