Zafarbenie a kresby holubov

Sivý holub

U holuba poznáme päť základných farieb a to modrú, červenú, čiernu, žltú a bielu. Okrem toho poznáme mnoho medzifarieb s rozličnými odtienmi, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé plemená. Aj základná farba, ak sa čo i len trocha odlišuje od obvyklého tónu základnej farby, sa môže označovať dvoma slovami.

Z medzifarieb (nazývame ich aj prechodnými farbami) sa najčastejšie vyskytuje pečenová (farba varenej pečene), bronzová, medená, striebristá, dymová, žemľová, ľadová, škoricová a rozličné plavé farby (červenoplavé, žltoplavé, čiernoplavé – podľa farby pásov na štítoch, a plavé s pásmi základnej farby, ale o niekoľko tónov tmavšími). Poznáme jednofarebných holubov, dvojfarebných a viacfarebných, pričom sa kombinuje biela farba s inou zo základných farieb. Len výnimočne dve iné farby okrem bielej. Viacfarebnosť je zriedkavá.

  • Bielohrotosťou nazývame sfarbenie, kde farebný holub má sfarbené časť ručných letiek. Počet bielych letiek je stanovený pre každé plemeno štandardom.
  • Bociamik je ten istý prípad, ale v obrátenom pomere, keď biely holub má farebné ručné letky.
  • Bielochvost – čisto biely chvost pri kombinácií s farebným telom.
  • Bielokrídlosť sa vyskytuje zriedkavejšie. Holub s farebným telom a s celými bielymi krídlami ale aj chvostom.
  • Štítnikom je biely holub s farebnými štítmi krídel. Farebné holuby s bielym štítom voláme bieloštítnikmi alebo zrkadlovými.

(pokračovanie nabudúce)

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Značky:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *