Bažant ušatý hnedý (Bažant mandžuský)
Bažant ušatý hnedý je v Číne, pohorí severozápadnej provincie Šan-si. Vyskytuje sa v listnatých a zmiešaných lesoch do nadmorskej výšky 2600 metrov nad morom. V zimnom období sa sťahuje do nižších nadmorských výšok okolo 1100 m n.m, kde obýva husté kroviny na okrajoch lesov z južnej strany svahov.
Tento 100 cm dlhý bažant (chvost 54 cm) je výnimočný tým, že kohút a sliepka sú vzhľadovo totožné. Má zamatovo čiernu hlavu s predĺženými na bielo sfarbenými ušnými perkami. Od krku prechádza čierne zafarbenie do tmavohnedého tela. Chvost sa skladá z 22 matne bielych pier, na konci hnedých s purpurovým leskom. Odhalená koža na tvári je karmínovo červená. Žijú v kŕdľoch o veľkosti 10 až 30 jedincov počas celého roka s výnimkou jari, kedy tvoria monogamne páry. Chovná sezóna začína v strede marca, kedy sa kŕdeľ presťahuje do vyššej nadmorskej výšky.
Sliepka nakladie do dobre chráneného hniezda 4 – 20 vajec. Inkubačná doba je 26 – 27 dní. Kuriatka nie sú tak citlivé na chladnejšie podmienky ako iné bažanty a už od pol roka sa veľmi podobajú na rodičov. Prví dovoz do Európy uskutočnila Jardin D’aclimatisation v Paríži roku 1864. Bol to jeden kohút a dve sliepky. Z týchto troch vtákov pochádzajú všetky bažanty ušatý hnedý chovaní dnes v Európe i Amerike. Ukázalo sa, že sú úžasne plodní a ľahko sa rozmnožujú. Sliepky chované volne na záhrade s dostatkom hustých porastu samy spoľahlivo vychovávajú mláďatá. Potravu si hľadajú pomocou hrabákov a silného zobáka. Vyhľadávajú korene a hľuzy avšak nepohrdnú púčikmi ma stromoch, hmyzom a červami. Ak ich chováte mimo voliéry dokážu značne poškodiť trávnik. V letných mesiacoch vyhľadávajú tienisté miesta. Zima im v našich klimatických podmienkach neublíži.
Ak má niekto skúsenosti s chovom tohto nádherného bažanta, budeme radi keď svoje skúsenosti popíše v komentároch.
Fotografia: Somongkol Teng / Wikimedia.org