Pozor na infekčné choroby mačiek

Mačka na veterinárnej prehliadke

Mačky sú čoraz častejšími návštevníkmi veterinárnych ambulancií. Tak ako psy, aj mačky sa môžu nakaziť infekčnými chorobami. Prenosu niektorých z nich sa dá zabrániť pravidelným očkovaním. Iným sa mačičky nevyhnú ak sú v kontakte s nakazenou mačkou. Očkovanie nie je lacnou záležitosťou, no je vždy lacnejšie ako liečba týchto závažných ochorení. A navyše, niektoré z nich ani nie je možné liečiť a jediná ochrana pred nimi je vakcinácia.

BESNOTA je najvážnejšia zo všetkých chorôb, ktoré môžu mačku postihnúť, pretože je vždy smrteľná a pri pohryzení človeka nakazí aj jeho. Existuje voči nej vakcína a v záujme vlastného zdravia je potrebné pravidelné očkovanie proti besnote. Besnota je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša pohryzením besným zvieraťom. U mačiek prebieha v zúrivej forme. Zviera je nepokojné, má halucinácie, v mieste pohryznutie je výrazné svrbenie, mačka nadmerne sliní, je zúrivá a požiera nezvyčajné predmety.

VÍRUSOVÁ IMUNODEFICIENCIA MAČIEK – AIDS je vírusové ochorenie mačiek, ktoré sa prenáša priamym kontaktom mačiek – krvou, slinami, mliekom i mledzivom. V prípade nákazy sa choroba prejavuje zväčšenými lymfatickými uzlinami, ktoré sú veľmi dobre hmatateľné, ďasná sú zapálené, očné spojovky tiež, mačka trpí nádchou, chronickými hnačkami, má vyššiu teplotu a postupne chradne. Liečba nie je možná.

FIP – infekčná peritonitída mačiek je vážne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal ciev. Mačky sa najčastejšie nakazia priamym kontaktom, hlavne cez nosovú sliznicu. Najrizikovejšie sú mladé mačky vo veku 6 mesiacov až 2 rokov. Choroba sa najprv prejavuje postupným zväčšovaním brucha, v ktorom pribúda tekutiny, mačička nežerie a má zvýšenú teplotu. Keď sa tekutina začne tvoriť aj v hrudnej dutine, okolo srdca, sťaží sa dýchanie. Liečba tohto ochorenia neexistuje, nakazené mačky hynú.

CHLAMYDIÓZA MAČIEK je bakteriálne ochorenie mačiek, ktoré spôsobuje baktéria Chlamydophila felis. Mačka má po nakazení opuchnuté viečka a silný hnisavý výtok z očí. Po pár dňoch sa pridáva výtok z nosa, kýchanie, zvýši sa telesná teplota a mačka má problémy s dýchaním. Chlamydióza je prenosná zo zvieraťa na človeka, preto pozor. Toto ochorenie je liečiteľné tetracyklínovými antiobiotikami a je možné proti nemu mačku očkovať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *