Mainská mývalia mačka
Tento druh mačky dostal pomenovanie podľa masky na tvári – sfarbenia srsti, ktoré pripomína psovitú šelmu medvedíka čistotného, zastaralo mývala. Mainská mývalia mačka patrí k pôvodným, americkým domácim plemenám, kde sa teší veľkej obľube chovateľov. Je dobre prispôsobená tamojším klimatickým a prírodným podmienkam, patrí k najväčším domácim mačkám na svete.
Maine Coon, ako znie jej anglický názov, sa vyvinula pravdepodobne krížením mačiek britských, ruských a škandinávskych kolonizátorov, ktorí ich doviezli do amerického štátu Maine. Ďalšou z verzií je, že tieto zvieratá boli obľúbeným maznáčikom Marie Antoinetty, ktorá ich v snahe uniknúť francúzskej revolúcii, poslala do USA. Prvým z uznaných zvierat tohto plemena bol v roku 1861 čiernobiely kocúr Captain Jenks of the Horse Marineo. Začiatkom 20. storočia ale záujem o toto plemeno klesol, pretože ho vytlačili perzské mačky. Vďaka svojim loveckým schopnostiam sa však aj počas tohto obdobia tešili vysokej obľube u amerických poľnohospodárov, ktorí toto plemeno zachránili pred vyhynutím. V 50 rokoch minulého storočia boli chovy Maine Coon oživené a už v roku 1967 bol vytvorený nový štandard, ktorý bol uznaný organizáciou FIF v roku 1983.
MCO majú veľmi prítulnú povahu. Sú hravé aj vo vyššom veku. Ku svojmu okoliu si vytvárajú puto, je znášanlivá k ostatným zvieratám, i deťom. Nie je to však typický domáci maznáčik, vyhovuje jej vyrovnaný, priateľský vzťah. Mainské mývalie mačky sa vyznačujú hustou srsťou a dlhým, huňatým chvostom, ale i robustnou stavbou tela. Hmotnosť mačiek sa pohybuje okolo 5 kg, kocúrov medzi 5 až 8 kg. Dospieva v troch rokoch života, dožíva sa až 14 rokov.
Fotografie: © bigstockphoto