Aký je v skutočnosti nemecký ovčiak?

Nemecký ovčiak na lúke

Nemecký ovčiak je najpočetnejším a najobľúbenejším veľkým plemenom psov na svete. Pre jeho prirodzenú inteligenciu a učenlivosť je využívaný hlavne ako pracovné plemeno. Veľmi často ho využívajú práve policajti, vojaci, hasiči a pyrotechnici na vyhľadávanie bômb.

Nemecký ovčiak vďaka svojmu perfektnému čuchu dokáže nájsť drogy a špeciálne vycvičené psy dokážu odhaliť z dychu človeka rakovinu pľúc. Slúži aj ako strážny pes, no veľakrát je chovaný ako rodinný miláčik. Je ľahko cvičiteľný preto je jeho využitie naozaj široké.

Predkovia nemeckých ovčiakov žili v Nemecku a Holandsku tisíce rokov, kde slúžili na zaháňanie ovčích stád. Až v 19. storočí začali snahy o vyšľachtenie jedného typu dokonalého nemeckého ovčiaka. Na kríženie boli využívaní psi zo severného a stredného Nemecka, ktorí boli prvotriedni strážcovia stád. Tieto psy sa neuveriteľne rýchlo rozšírili do ostatných krajín.

Povahovo je nemecký ovčiak inteligentný, kľudný, silný, vytrvalý a schopný sústrediť sa dlhú dobu na určitú prácu. Je to ideálny pracovný pes. Pre tieto vlastnosti sa využíva aj ako vodiaci pes pre telesne postihnutých. Nesmie sa však zanedbať jeho výcvik, bez neho sa z ovčiaka môže stať nezvládnuteľný pes. Pre jeho aktívnu povahu potrebuje človeka, ktorý má dostatok času venovať sa mu a dávať mu úlohy.

Obľúbenosť a nekontrolované množenie si vyžiadali svoju daň a aj u tohto pokojného plemena sa nájdu agresívne jedince. Prešľachtenie so sebou prinieslo hlavne ochorenia bedrových a lakťových kĺbov – dysplázie. Mnoho mladých psov je práve kvôli dysplázii vyradených z chovu. Taktiež väčšina starých nemeckých ovčiakov má bolestivú artrózu spojenú s dyspláziou. Lieky proti bolesti a zápalu sú, no psík ich berie doživotne čo je finančne náročné pre chovateľa. Tieto krásne psíky často mávajú vo vyššom veku nádory, problémy s pečeňou, choroby kože ale najčastejšie sú to ochorenia pohybového aparátu. Do istej miery sa to dá ovplyvniť správnou potravou, neprekrmovaním a počas rastu vyváženým prísunom energie, vitamínov a minerálov.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *