Poľský nížinný ovčiak

Poľský nížinný ovčiak je plemeno psov, ktoré boli mnoho rokov známe najmä ako ovčiarske a strážne psy. Dnes sú chované aj ako spoločenské psy. Sú to verní spoločníci, ktorí starostlivo bránia nie len iné zvieratá, ale aj svojho majiteľa. Majú bezproblémovú, vyrovnanú a priateľskú povahu, nie sú agresívni a sú učenliví. Plemeno je odolné voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Vzniklo v Poľsku, šľachtením horských ovčiarskych psov dovezených z Ázie do Panónskej nížiny a ich krížením s pastierskymi psami menšieho vzrastu.

Ide o plemeno stredne veľkých psov so silným svalstvom. Tieto psy majú hustú, huňatú a dlhú srsť, ktorá pokrýva celý povrch tela (aj tvár a nohy) a dotvára ich robustný vzhľad. Srsť môže byť rovná alebo mierne zvlnená, rôznych farieb, najčastejšie sivo-biela. Výška dospelého psa v kohútiku je približne 45 – 50 cm, (u sučky 42 – 47 cm), hmotnosť je okolo 16 – 20 kg. Oči sú stredne veľké, väčšinou hnedej farby, ňufák je pomerne veľký, najčastejšie čiernej farby, uši sú vysoko nasadené, chvost je krátky a nohy pomerne mohutné. Plemeno je zaujímavé aj svojim zvláštnym typom chôdze, ktorá je priestorná a označuje sa aj ako tzv. „medvedia chôdza“.

Poľský nížinný ovčiak sa dožíva v priemere okolo 13 rokov. Má veselú povahu, je inteligentný, zvedavý a vnímavý, ale aj ostražitý. Má vynikajúcu pamäť. Je to verný, prítulný pes, svojho majiteľa si dokáže veľmi obľúbiť, teší sa, keď s ním môže tráviť čo najviac času. Je prispôsobivý, dokáže dobre vychádzať s inými zvieratami a správa sa priateľsky aj k deťom.

Výcvik nebýva problematický, poľský nížinný ovčiak sa dá vycvičiť pomerne ľahko, učí sa rýchlo, občas však dokáže byť aj tvrdohlavý, preto treba už od malička začať s dôkladnou výchovou. Je to vytrvalý pes a veľmi dobrý strážca. Hodí sa aj ako spoločenský pes, hlavne na vidiek. V prípade chovu v meste by mal byť chovaný aspoň vo veľkom dome a vyžaduje viackrát za deň dlhé prechádzky po širokom okolí. Mal by mať možnosť vonkajšieho výbehu.

Pri starostlivosti o toto plemeno treba mať na pamäti práve fakt, že poľský nížinný ovčiak potrebuje veľa pohybu a rozptýlenia. Miluje vychádzky za každého počasia, pričom mu vyhovuje skôr chladnejšie počasie, takže ak ste aktívny, máte radi dlhé prechádzky alebo turistiku, tento pes bude pre vás ten pravý spoločník. Aby bol spokojný, potrebuje, aby ste mu mohli venovať dostatok času, pretože má rád spoločnosť svojho majiteľa.

Veľkú starostlivosť budete ďalej musieť venovať hlavne hrubej srsti tohto psa, ktorú treba česať každý deň. Srsť najprv čo najlepšie rozčešte, psa nekúpte, pokiaľ má srsť ešte zamotanú a má v nej chuchvalce. Najväčšie nečistoty stačí odstraňovať vyčesávaním a navlhčenou handrou alebo srsť jemne postriekajte čistou vodou pomocou rozprašovača. Kúpať celého psa netreba príliš často. Často však treba kontrolovať stav uší, je potrebné zabrániť priveľkému hromadeniu ušného mazu a nečistôt v srsti na ušiach, v ktorých sa môžu držať baktérie a pri nedostatočnej starostlivosti môže dôjsť k zápalu zvukovodu. Pozornosť venujte aj pravidelnému strihaniu pazúrov a čisteniu zubov.

Poľský nížinný ovčiak nevyžaduje špeciálnu stravu. Je potrebné zaistiť, aby jeho potrava obsahovala všetky potrebné zložky, ako aj dostatok vitamínov a minerálov. Pozor, aby sa pes neprejedal a nezačal trpieť nadváhou. Poľský nížinný ovčiak je pomerne zdravé plemeno, nevyskytujú sa uňho žiadne závažné dedičné ochorenia. Pravidelné kontroly u veterinára napriek tomu netreba podceňovať.

Autor: Mgr. Alena Rendeková, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *