Najobľúbenejšie malé plemená psov

Najnovšie trendy sa neprejavujú len v móde, ale čoraz častejšie sa uplatňujú aj pri výbere psa. Preto niektoré plemená psov nestretnete len tak, sú skôr výnimočné, a iné sú takpovediac na „každom rohu“.

Malé psíky spolu

V ostatnej dobe sa stali veľmi obľúbenými hlavne malé plemená psov so srsťou, ktorá nevypadáva, ale neustále rastie. Je to veľmi praktické hlavne u psíkov chovaných v bytoch či domoch. Medzi najrozšírenejšie plemená patria maltézske psíky, yorkshirské teriéry, shih-tzu a čivavy.

Maltézsky psík

Je to jedno z najobľúbenejších malých psích plemien u nás. Toto krásne biele psíča pochádza z okolia Malty. Dorastá do kohútikovej výšky 20 – 25 cm a jeho váha sa pohybuje v rozmedzí 2 – 5 kg. Psy bývajú väčšie a ťažšie ako feny. Pre maltezáčika je typická dlhá biela srsť, ktorá nevypadáva, ale dorastá a nemá podsadu. Vyžaduje si denné česanie, preto majitelia týchto drobcov pravidelne strihajú. Na výstavy sa ale vyžaduje krásna dlhá srsť. Maltézske psíky sú vždy biele s čiernym ňufákom a labkami. Je to spoločenský psík, ktorý potrebuje úzky kontakt so svojím majiteľom. Je ľahko cvičiteľný a vnímavý. No pozor, pri nesprávnej výchove bývajú maltézske psy dosť agresívne, dokonca aj voči vlastnej rodine. Preto nezanedbávajte jeho výchovu a už od malého šteňaťa mu vytýčte hranice, inak si s ním v dospelosti neporadíte.

Jorkšírsky teriér

Yorkshire je v dnešnej dobe najobľúbenejším a najznámejším malým plemenom chovaným v bytoch. Aj keď je dnes výlučne spoločníkom a jeho prítomnosť je tolerovaná aj na miestach, kde je vstup psom zakázaný, v minulosti sa choval na lov hlodavcov v domácnostiach a na stráženie domov. Bol väčší a ťažší ako dnešný york. Dnešný štandard plemena sa váhou pohybuje od najmenších, len 1,8 kg vážiacich jedincov až po 3,2 kg. Vyskytujú sa ale aj ťažšie psy, hlavne psíci z množiarní sú vyššie a ťažšie. Srsť je typicky oceľovomodrá, dlhá, rovná, nesmie byť zvlnená a na hrudi, hlave a končatinách je svetlozlatá. Tieto psíky majú tiež sklony nepočúvať svojich chovateľov, preto dbajte na dôslednú výchovu psa.

Shih-tzu

Shih-tzu, alebo aj Ši-cu je roztomilý psík, pôvodom z Tibetu a jeho pôvod a šľachtenie je málo známe. Pôvodne sa choval v chrámoch a kláštoroch v Ázii. Do Európy sa dostal až začiatkom 20. storočia. V súčasnosti sa tento psík chová ako spoločník. Dorastá do výšky 20 – 28 cm a jeho váha kolíše medzi 4 – 7,25 kg.

Čivava

Čivava, alebo Chihuahua je najmenšie plemeno psa na svete pochádzajúce z Mexika. Ak hľadáte vyslovene domáceho maznáčika, malá čivavka je na to ako stvorená. Najmenšie jedince vážia len okolo pol kilogramu, najťažšie až 3. Čivavy sa vyskytujú v dvoch variantách – krátkosrsté a dlhosrsté. Aj napriek svojmu malému vzrastu má čivava odvážneho ducha, ktorý sa prejavuje neustálym štekotom pri ochrane svojho teritória.

Autor: MVDr. Eva Fiľarská, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 36 Priemer: 2.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *