Starostlivosť o kopytá koní
Vlastniť koňa so sebou nenesie len radosti, ale aj zodpovednosť o jeho zdravie. Kopytá sú pre koňa jednou z najdôležitejších častí tela. Problémy s kopytami a pohybom sa vždy odrazia na celkovom zdravotnom stave zvieraťa, preto netreba podceňovať starostlivosť o nich.
Kopytá je dobré čistiť denne od nánosov špiny a hnoja a vždy pred jazdením. Ak kôň stojí v hnoji, je potrebné častejšie čistenie počas dňa, pretože mu hrozí hniloba strelky. Základom je dobrý škrabák, ktorý kopyto dôkladne očistí, avšak nepoškodí. Pri čistení treba dbať na dôkladné vyčistenie bočných strelkových rýh, rázvoriek a strednej strelkovej ryhy, kde sa hnoj drží najlepšie a pri dlhodobom nečistení spôsobuje hnilobu strelky. Pozor na drobné kamienky na chodidlovej časti kopyta, aj malý kamienok môže spôsobiť koňovi veľkú bolesť. Aj počas zimy je vhodné vyčistiť kopytá od natlačeného snehu, ktorý môže obmedziť prekrvenie škáry. V prípade zanedbania hygieny kopytá začnú hniť. Najskôr len povrchové štruktúry, no časom prechádza hniloba čoraz viac dovnútra. V takom prípade je nutné zavolať skúseného kováča, ktorý odstráni zhnitú rohovinu. Na zabránenie šírenie hniloby sa používajú rôzne prípravky, napr. antibiotické spreje, ktoré vám predá váš veterinár, alebo hniloba sa dá zastaviť aj aplikáciou modrej skalice. Liečbu ale nevykonávajte sami, ale vždy po dohode s kováčom alebo veterinárom.
Okrem pravidelného čistenia nezabúdajte ani na korektúru kopýt. Rohovina neustále dorastá a pre zachovanie správneho tvaru kopyta je nevyhnutná jeho pravidelná korektúra. Zdravé kopytá sa upravujú každých 6 – 8 týždňov, zatiaľ čo problémové kopytá častejšie. Skúsení chovatelia koní si zvyknú upravovať kopytá sami, no ak s tým nemáte skúsenosti, zavolajte kováča. Nesprávnou úpravou kopýt môžete privodiť koňovi bolesť a ďalšie problémy.
A ako je to s podkúvaním koní? V ostatnej dobe sa podkúvanie koní uberá smerom mať koňa „naboso“, bez podkov. Pre koňa je to prirodzený stav a pri správnej úprave kopýt podkovy ani nie sú potrebné. Sú však prípady, kedy je žiadúce mať podkutého koňa. Tak napríklad pri nadmernom opotrebuvávaní sa rohoviny kopyta sú potrebné podkovy. Aj pri nepravidelných kopytách sa používajú podkovy na mieru, ktoré bránia ešte horšiemu opotrebovaniu sa kopýt na nesprávnych miestach. Na trhu sú okrem železných podkov aj plastové, ktoré sú veľmi ľahké, ale zase menej pevné. Novinkou sú aj topánky, ktoré sa dávajú na určitý čas počas námahy koňa.
Autor: MVDr. Eva Fiľarská, fotografia: © bigstockphoto