Nórska lesná mačka
Nórska lesná mačka je prírodné plemeno mačky, vzniklo teda v prírodných podmienkach. Plemeno je staré viac ako dvetisíc rokov. Pôvod plemena nie je celkom jasný, ale pravdepodobne sa viaže až k mačkám, ktoré pred mnohými storočiami priviezli Vikingovia do severských krajín. Tieto mačky sa párili s miestnymi mačkami a postupne sa adaptovali na severské podmienky. V Nórsku tieto mačky žijú aj vo voľnej prírode. Chov plemena je veľmi rozšírený v severských krajinách a nórska lesná mačka sa postupne stáva obľúbenou aj u nás, viaceré chovateľské stanice zamerané na chov plemena existujú už aj na Slovensku a v Česku.
Nórska lesná mačka je stavbou tela prispôsobená chladným klimatickým podmienkam, je otužilá a má hustú srsť, ktorá obsahuje aj chlpy odpudzujúce vodu, vytvárajúce takmer nepremokavý kožuch. Typickými črtami sú ďalej trojuholníkový tvar hlavy, dlhé chlpy vo vnútri uší, štetinky chlpov na konci uší (podobné ako u rysa), dlhý huňatý chvost a v zimnom období aj bohatá srsť okolo krku a na zadných nohách. Nórska lesná mačka patrí k najväčším plemenám mačiek, váži až 4 – 10 kg. Vzhľadom sa podobá sibírskej a mainskej mývalej mačke, čo sú tiež mohutné mačky s hustým, bohatým kožuchom.
Keďže nejde o obyčajnú mačku, ich kúpa vychádza na stovky až tisícky eur. Za to však získate milého spoločníka, nórske lesné mačky sú priateľské, spoločenské, dobre vychádzajú s ľuďmi a väčšinou dobre znášajú aj spoločnosť iných zvierat. Majú pokojnú, skôr tichú, ale nie flegmatickú povahu.
Potrebujú pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, obľubujú behanie a skákanie, preto im doprajte čo možno najväčší životný priestor a prístup do záhrady alebo výbehu vo forme vonkajšej voliéry. Mačky tohto plemena sú výborné lovkyne a je ideálne, ak majú možnosť lovu. Pri vymedzení životného priestoru pre vašu mačku by ste však mali myslieť na to, aby sa vyhla nebezpečenstvám, aké predstavujú napr. rušné cesty a pod. Teda nechať vaše vzácne mačky napr. behať voľne po sídlisku nie je práve najlepšie rozhodnutie. Rovnako treba pamätať na nástrahy v bytových priestoroch, odstrániť káble a predmety, na ktorých by sa mačka mohla poraniť, do ktorých by sa mohla zamotať atď. Mačky by sa tiež mali vyvarovať chemickým prípravkom v domácnosti (prípravky na čistenie nábytku a podlahy atď.).
Nórske lesné mačky sú zvedavé a vynaliezavé, nemajú radi nečinnosť, takže je vhodné zaobstarať pre ne čo najviac rôznych preliezačiek a hračiek. Treba im poskytnúť miesto na brúsenie pazúrov, pokiaľ nemajú takúto možnosť vonku, zaobstarajte im škrabadlo, najlepšie hneď viacero. Pri kúpe výbavy nezabudnite ďalej na všetky základné potreby, ktoré vyžadujú v podstate všetky plemená mačiek, teda misky na jedlo a vodu, kefu na česanie srsti, kliešte na strihanie pazúrov, mačacie wc, prepravku na cesty k veterinárovi. Pri kúpe wc a prepravky pamätajte na to, že nórska lesná mačka je veľká a aj keď si zadovážite malé mačiatko, to časom vyrastie a bude potrebovať dostatočne veľké wc a prepravku.
Pri nórskych lesných mačkách je ideálne chovať ich viac, samotu neznášajú veľmi dobre. V prípade, ak budete chovať len jednu, počítajte s tým, že jej budete musieť venovať veľa času. Nórske lesné mačky si však ponechávajú svoju nezávislosť, takže pokiaľ vám mačka dá najavo, že o vašu pozornosť v určitej chvíli nestojí, neslobodno ju do hier nútiť, čo koniec koncov platí pre všetky mačky.
Čo ďalšie okrem hier by mala zahŕňať starostlivosť o toto plemeno? Pozornosť je potrebné venovať starostlivosti o kožuch. Keďže ide o prírodné plemeno, kožuch stačí prečesať približne jeden- alebo dvakrát za týždeň riedkou kefou. Zvýšenú pozornosť venujte česaniu chvosta a srsti na zadných labkách, kde je kožuch najhustejší a kde sa najčastejšie tvoria chuchvalce. Chvost češte opatrne, kefou s jemnými štetinami. Nórke lesné mačky majú mať prirodzene mierne mastnú srsť, keďže časť ich kožucha je od prírody vodoodolná. Netreba ich preto priveľmi často kúpať. Ide síce o polodlhosrsté plemeno, ale pri kúpaní je vhodné používať prípravky určené na kúpanie dlhosrstých mačiek a neaplikovať ich priamo na srsť, ale len do kúpeľa. Dôležité je prípravky vždy veľmi dôkladne zmyť čistou vodou a mačku následne jemne osušiť, aby neprechladla.
Pozornosť ďalej venujte aj starostlivosti o chrup (hlavne odstraňovaniu zubného kameňa). Starostlivosť by ako u každej mačky mala ďalej zahŕňať strihanie pazúrov a samozrejme pravidelné návštevy veterinára, odčervovanie, očkovanie atď. Čo sa týka stravy, najvhodnejšie je kupovať špeciálne krmivá pre mačky zo špecializovaných predajní. Je potrebné sa vyhnúť zvýšenému množstvu fosforu v potrave, ktorý môže zvyšovať riziko ochorení obličiek, na ktoré sú náchylné všetky plemená mačiek. Ďalej samozrejme netreba zabúdať na pravidelné a čo najčastejšie čistenie mačacej toalety. Pozornosť venujte aj výberu správnej podstielky do wc, výber je individuálny, typ podstielky musí sedieť vašej konkrétnej mačke. Najlepšie je informovať sa u chovateľa, od ktorého si mačku zaobstaráte, na akú stravu, podstielku a iné zvyklosti je vaša mačka zvyknutá.
Pokiaľ mačku chováte len ako domáceho miláčika a nezamýšľate nad odchovom potomstva, tak je ideálne dať mačky sterilizovať a kocúrov vykastrovať. O vhodnom veku a ďalšom postupe sa treba poradiť s veterinárom. Pokiaľ sa rozhodnete pre odchov potomstva a chcete sa stať serióznym chovateľom, je potrebné vopred si naštudovať všetky potrebné informácie a poradiť sa so skúsenejšími chovateľmi.
Autor: Mgr. Alena Rendeková, ilustračná fotografia: ©bigstockphoto